Program Schedule

KXEN Daily Program Schedule

Monday-FridayWeekdaySaturdaySunday

WEEKDAY SCHEDULE
(updated 7/11/2016)

5:45 (M) Jesus is the Answer Ministry Jeannette Taylor
10:15 (M,W,F) Word of Deliverance Bishop Anthony Trice
10:15 (T,Th) Love’s Last Call Carol Ann Caster
10:30 (M) The Glorious Light of the Gospel Pastor Odis Grissom
10:30 (T) Flocks of Israel, Jacob’s Children Minister Earl Woods
10:30 (W) Deer Valley Home Health Carolyn Bryson
10:30 (Th) The Ministry of the Holy Spirit Pastor Shirley Page
10:30 (F) Right to the Doctor Dr. Richard Cranwell
11:00 AM (M-Th) Faith and Healing Academy Rev. Ulysses Spann
11:15 (M-Th) Blow the Trumpet, Sound the Alarm Pastors St. Clair
2:30 PM (M, T, Th, F) The Urban Alternative Dr Tony Evans
2:30 (W) Looking Unto Jesus Bishop Alton Davis
3:30 (M,W,F) Solomon’s Temple Broadcast Bishop James E. Holloway
5:30 (M) Back to the Streets Pastor Larry Watts
5:30 (T, Th, F) The Urban Alternative Dr Tony Evans
5:30 (W) The Word of Truth Broadcast Pastor LaRue Sutherlin
6:00 PM (M) Changing Lives Today Pastor David Etuk
6:00 (W) The Word of God in Depths Bishop Luther Blackwell, Jr.
6:00 (Th) Turning the Page Aline Phillips
6:30 (Th) Free Woman Ministry Cherry Burnett
8:00 (Th) Voice of Victory Elder Dallas J. King
8:30 (W) Higher Heights Deliverance Pastor Melvin Kindle
9:00 (M) T.R.U.T.H. in the Word Gregshunda Jefferson
9:45 PM (F) The Light Deliverance Gospel Pastor Timothy Troupe

SATURDAY SCHEDULE
(updated 7/18/2016)

6:00 AM Family Talk – Weekend Dr James Dobson
7:00 All Request Sweet Sounds of Music Elder Mitchell Thorton
7:30 Gospel Radio Seminar Elder Gerald Meeks
7:45 Soul Food Saturdays Sister Rev. Denita E Robinson
8:00 Gospel of the Kingdom Ken Lewis
9:00 Hour of Faith and Deliverance Pastors Jeremiah & Jeffrey Grimes
9:30 Sports Crusaders Live Randy Curless
10:30 Word of Deliverance – Weekend Bishop Anthony Trice
11:00 Heathline Dr. Bob Marshall
12:00 NOON The Greenlee Prayer Hour Minister Ernest Greenlee
1:00 Faith Work and Culture Show Os Hillman
1:30 Heaven Sound’s William RainerJr.
2:00 Developing A Fruitful Mind Pastor Carl Jackson
2:30 The Release of Spiritual Knowledge Pastor Jerome Z. Greene
2:45 New Dimensions in God Pastor Arlene McClendon
3:00 Maximized Living Dr. Nick Barnes
4:00 Standing on the Rock Pastor Melissa Torres
4:45 Throne of Grace News Evangelist Erma Williams
5:00 In the Word w/ Dr. Paul Paul Thompson
5:30 Rivers of Water Pastor Melba Boyd
6:30 Hope for Today Jesse Burns
7:00 Gospel Soul Train Allen Cohen
7:30 A Matter of the Heart Pastor Larry Reese
7:45 Morning of Miracles Pastor Cynthia LeFlore
8:00 Last Days Pastor Mae Johnson
8:30 Voice of Victory Pastor Dallas King
9:00 Nightsounds Bill Pearce

SUNDAY SCHEDULE
(updated 7/11/2016)

7:15 The Way It Ought to Be Pete Hornbuckle
7:30 Gospel of the Kingdom Ken Lewis
8:00 Born to Win Ron Dart
8:30 Day of Decision Paul Groman
9:30 Cote Brilliante Presbyterian Pastor Clyde Crumpton
10:00 The Whole Truth Broadcast Bishop Shelton Rapha
11:00 New Bethlehem Baptist Church Bishop Hosea Gales
12:00 NOON Faith Work and Culture Show Os Hillman
12:30 PM Call to Worship Pastor Bernard Timmerman
1:00 Family Talk – Weekend Dr James Dobson
1:30 Hope For Your Future Bishop Luther Blackwell, Jr.
2:00 Life – Study of the Bible Witness Lee
2:30 Voice of Truth L. R. Shelton, Sr.
3:15 It’s in the Word of God Elder Fred Bronner
3:30 Transforming Grace Rev Clarence Hines
4:30 Haven – Weekend Edition Charles Morris
5:00 Maximized Living Dr. Nick Barnes
7:00 Nightsounds Bill Pearce
7:30 The Gospel is the Power Pastor Willie Holloway
8:00 Unshackled Nick Stanos
9:00 PM Nightsounds Bill Pearce